LNB Mācību centrs - Informācijas meklējumvalodas - Pieaugušo neformālā izglītība

Informācijas meklējumvalodas
Ieraksts atjaunots:2016-01-19
Programmas veidsProfesionālā izaugsme un personīgā attīstība (pieaugušo neformālā izglītība)
Izglītības dokuments Apliecība;
Licence / akreditācijaVairāk par licencēšanu/akreditāciju lasīt šeit
 
Ilgums6 stundas (1 stundas ilgums - 45 minūtes)
Izglītības ieguves formaKlātiene
Mācību valodalatviešu (LV)
Mācību/studiju maksaPar maksu
 
Programmas aprakstsProgrammas mērķis ir raksturot valodas nozīmi un ietekmi uz informācijas organizācijas, meklēšanas un izguves procesiem. Programmā iekļautie temati:
1. Valoda informācijas (dokumentu) apstrādes un meklēšanas procesā: informācijas meklējumvaloda (IMV) un dabiskā valoda. Dabiskās valodas apstrādes tehnoloģijas. (Dokumentu apstrāde: indeksēšana (plašā nozīmē); pieejas indeksēšanā (dokumenta priekšmeta noteikšanā un aprakstīšanā) un to izpratne. Valoda informācijas meklēšanas procesā: atlases meklēšana un pārlūkmeklēšana. Semantiskie meklētāji (dabiskās valodas apstrādes tehnoloģijas, dialoga formas). Valodas novērtējums dažādās informācijas meklēšanas un izguves sistēmās.
2. IMV kā valoda. (Valodas kognitīvā un komunikatīvā funkcija. Leksika un sintakse. Semantika un pragmatika. Semantikas veidi. IMV leksika, sintakse. IMV kā zināšanu organizācijas sistēma).
3. IMV veidi un klases. (Veidi: klasifikācijas sistēmas, priekšmetu saraksti, tēzauri, folksonomijas, ontoloģijas. Klases: kontrolētās un nekotrolētās valodas, pirmskoordinētās un pēckoordinētās valodas, paradigmatisko attiecību attēlojuma daudzveidība (tipiskās paradigmatiskās (semantiskās) attiecības dažāda veida IMV ).
4. IMV loma mūsdienu tīklveida informācijas telpā. Konceptuālie dokumenti: Funkcionālās prasības priekšmetu autoritatīvajiem datiem. (FRSAD modelis, tā nozīme; modeļa saistība ar citiem konceptuālajiem datu modeļiem).
Programmas mājaslapawww.lnb.lv/sites/default/files/media/lnb-macibu-centrs/informacijas-meklejumvalodas.pdf
Iepriekšējā izglītība, prasībasMērķauditorija: Bibliotēku u.c. atmiņas institūciju darbinieki ar priekšzināšanām par informācijas un zināšanu organizēšanu un informācijas meklēšanu un izguvi.
Pieaugušo izglītības iestāde
Mūkusalas iela 3 (8.stāvs 806.kab.), Rīga, LV-1007
Tel:67806129, 29259662
E-pasts:macibu.centrs@lnb.lv  www.lnb.lv