2024./2025. mācību gadā profesionālās vidējās izglītības iegūšanai būs jākārto trīs centralizētie eksāmeni vispārizglītojošajos priekšmetos: latviešu valodā un svešvalodā vismaz optimālajā līmenī un matemātikā – ne zemāk kā izglītības programmā noteikts (vispārīgajā vai optimālajā līmenī). Profesionālās vidējās izglītības programmas noslēgumā jākārto arī profesionālās kvalifikācijas eksāmens. Arodizglītības programmu noslēgumā, tāpat kā līdz šim, būs jākārto tikai profesionālās kvalifikācijas eksāmens.
Valsts pārbaudes darbi profesionālās vidējās izglītības programmu noslēgumā
Profesionālās vidējās izglītības programmas pilnu apguvi noslēdz valsts pārbaudes darbi:
1. Profesionālās kvalifikācijas eksāmens;
2. Valsts pārbaudes darbi vispārizglītojošajos priekšmetos (ja mācības tiek uzsāktas pēc pamatizglītības ieguves):
- Latviešu valodā vismaz optimālajā mācību satura apguves līmenī;
- Svešvalodā (angļu, vācu vai franču) vismaz optimālajā (B2) mācību satura apguves līmenī;
- Matemātikā vismaz vispārīgajā mācību satura apguves līmenī, bet ne zemākā, kā noteikts atbilstošajā izglītības programmas saturā.
Profesionālās vidējās izglītības programmu audzēkņi drīkst (pēc izvēles) apgūt vienu padziļinātu kursu augstākajā mācību satura apguves līmenī un kārtot tajā valsts pārbaudījumu.
Tāpat kā līdz šim, būs iespēja aizstāt svešvalodas centralizēto eksāmenu ar starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījumu. Optimālajā līmenī vērtējums nedrīkstēs būt zemāks par B2, savukārt augstākajā līmenī jāiegūst vismaz C1. Lai aizstātu augstākā līmeņa eksāmenu, ir jāizpilda piekļuves nosacījumi un jāsaņem vismaz 4 balles šajā priekšmetā.
Skolēni profesionālās izglītības iestādēs var kārtot augstākā līmeņa eksāmenus arī tajos mācību kursos, kas nav izvēlētajā mācību programmā. Tādā gadījumā kurss jāapgūst, mācoties un gatavojoties eksāmenam patstāvīgi, kā arī jākonsultējas ar savas izglītības iestādes vadību par iespējām nodrošināt augstākā līmeņa eksāmena piekļuves nosacījumu novērtēšanu. Izvēloties augstākā līmeņa eksāmenus, izglītojamajam jāņem vērā Ministru kabineta 2022. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 398 "Noteikumi par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību" 35.punkta prasība, ka izglītojamais ne vēlāk kā astoņas nedēļas pirms eksāmena norises dienas Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā pievieno attiecīgā mācību priekšmeta eksāmena piekļuves materiālus. Izglītības iestādes vadītājs uzdod attiecīgā mācību priekšmeta pedagogam izvērtēt iesniegtos piekļuves materiālus. Pedagogs materiālus izvērtē ne vēlāk kā sešas nedēļas pirms eksāmena norises dienas un vērtējumu ievada informācijas sistēmā. Izglītojamais eksāmenu drīkst kārtot, ja vērtējums par piekļuves materiāliem nav zemāks par četrām ballēm. Izglītības iestāde var atteikt nodrošināt piekļuves materiāla vērtēšanu, ja tai nebūs iespēju nodrošināt attiecīgā mācību priekšmeta skolotāju – vērtētāju.
Lai eksāmeni vispārizglītojošajos priekšmetos būtu nokārtoti, audzēkņiem 2024./25. mācību gadā jāuzrāda vismaz 20% snieguma rezultāts.
Lai profesionālās kvalifikācijas eksāmens būtu nokārtots, tajā jāsaņem vismaz 5 balles (viduvēji) 10 ballu skalā.
Valsts pārbaudes darbi arodizglītības programmās
Arodizglītības programmu apguvi gan 2024./2025. gadā, gan turpmāk noslēdz valsts pārbaudījums – profesionālās kvalifikācijas eksāmens. Centralizētie eksāmeni vispārizglītojošajos priekšmetos nav jākārto.
Valsts pārbaudes darbu norises laiks
Valsts pārbaudes darbi vispārizglītojošajos priekšmetos profesionālo skolu audzēkņiem tiek organizēti maijā un jūnijā - vienlaikus un tādā pašā kārtībā kā valsts pārbaudījumi vispārizglītojošajās skolās.
Profesionālās kvalifikācijas eksāmenu norises laiku nosaka un publicē Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā (VPS) Valsts izglītības satura centrs (VISC) vai eksaminācijas institūcija.
Eksāmeni ārpus noteiktajiem laikiem
Visiem vispārizglītojošu priekšmetu eksāmeniem, ko kārto profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi, ir noteikti papildu kārtošanas datumi, kas paredzēti tiem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ (veselības, sporta sacensību vai neparedzētu apstākļu dēļ - nepieciešams uzrādīt izziņu) tos nevar kārtot sākotnēji noteiktajos datumos.
Profesionālās kvalifikācijas eksāmenu kārtošanai tiem audzēkņiem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ nevar kārtot eksāmenu noteiktajā datumā, tiek noteikts papildu kārtošanas datums sešu mēnešu laikā. Ja audzēknis VISC organizēto kvalifikācijas eksāmenu vai tā daļu nav kārtojis bez attaisnojoša iemesla, tad atkārtoti to kārtot var tikai nākamajā mācību gadā.
Atbrīvojumi no valsts pārbaudījumiem vispārizglītojošajos priekšmetos
No valsts pārbaudes darbiem var atbrīvot audzēkņus, kuri līdz 2025. gada 1. martam izglītības iestādē iesniedz iesniegumu kopā ar psihiatra, neirologa, hematoonkologa vai ārstu konsīlija izsniegtu izrakstu. Savukārt, ja pēc 1. marta notiek pēkšņa akūta saslimšana, skolēns infekcijas vai traumas radīto veselības traucējumu dēļ ārstējas stacionārā ārstniecības iestādē vai ambulatori, tādējādi neapmeklē izglītības iestādi un nevar eksāmenu kārtot ne pamattermiņā, ne papildtermiņā, izrakstu var izsniegt ārstējošais ārsts. Izrakstā iekļauj informāciju par ieteikumu atbrīvot izglītojamo no valsts pārbaudījumiem attiecīgajā mācību gadā, nenorādot diagnozi un slimības anamnēzi.
Atbalsta pasākumi valsts pārbaudījumos vispārizglītojošajos priekšmetos
Audzēknim, kuram ir Valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinums par atbilstošas izglītības programmas īstenošanu vai pedagoģiski medicīniskās komisijas, logopēda, skolotāja logopēda, speciālā pedagoga, izglītības vai klīniskā psihologa atzinums par izglītojamam nepieciešamajiem atbalsta pasākumiem mācību procesa un valsts pārbaudes darbu laikā, var piemērot atbilstošus atbalsta pasākumus. Skolēnu ar dzirdes traucējumiem no valsts pārbaudījumu daļas, piemēram, klausīšanās, var atbrīvot ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu, pamatojoties uz pilngadīga izglītojamā vai nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu un ārsta speciālista atzinumu.
Ja ir ārsta speciālista atzinums, audzēkni var atbrīvot no valodu eksāmena klausīšanās daļas un, ja nepieciešams, arī no mutvārdu daļas.
Valsts pārbaudes darbos drīkst izmantot tikai tos atbalsta pasākumus, kurus audzēknis ir izmantojis mācību procesa laikā.
Eksāmenu kārtošana pēc vidējās profesionālās izglītības ieguves
Personām, kuras jau ieguvušas vidējo izglītību un saņēmušas atestātu par vispārējo vidējo izglītību vai diplomu par profesionālo vidējo izglītību, bet iepriekšējos gados nav kārtojušas nepieciešamos centralizētos eksāmenus vai vēlas uzlabot to rezultātus, ir iespēja pieteikties eksāmenu kārtošanai augstskolās, kas noslēgušas sadarbības līgumu ar VISC.
Eksāmenu norise augstskolā tiek organizēta vienlaicīgi ar eksāmenu norisi skolās pēc vienotas pārbaudījumu norises kārtības. Eksāmenu attiecīgajā mācību gadā drīkst kārtot vienu reizi. Ja iegūtais vērtējums neapmierina, eksāmenam atkārtoti var pieteikties nākamajā mācību gadā.
Eksāmenu kārtošanai jāpiesakās līdz 2024. gada 15. decembrim.
Sertifikātu izsniegšana
2024./2025. mācību gadā vispārizglītojošo priekšmetu centralizēto eksāmenu sertifikāti būs pieejami elektroniskā formātā Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā (VPS) eksameni.gov.lv vai, izmantojot attiecīgo e-pakalpojumu, Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv. Sertifikāti par vidējo izglītību būs pieejami no 2025. gada 3. jūlija. Izglītojamiem, kuri centralizētos eksāmenus kārtos papildu termiņā, sertifikāti par vispārējo vidējo izglītību būs pieejami no 2024. gada 17. jūlija. Par katru eksāmenu tiks sagatavots atsevišķs sertifikāts. Tajā tiks norādīts vērtējumu procentos (nenoapaļoti).
Papildu informācija:
- Centralizēto profesionālās kvalifikācijas eksāmenu programmas: VISC interneta vietnē;
- Informācija par pārbaudes darbiem profesionālajā izglītībā: VISC interneta vietnē;
- Valsts pārbaudes darbi vispārējās izglītības iestādēs 2024./25. gadā: NIID.LV sagatavotais materiāls;
- Ministru kabineta noteikumi Nr.332 “Noteikumi par valsts profesionālās vidējās izglītības standartu un valsts arodizglītības standartu”;
- Ministru kabineta noteikumi Nr.398 „Par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību”;
- Ministru kabineta noteikumi Nr.695 „Noteikumi par valsts pārbaudes darbu norises laiku 2024./2025. mācību gadā”;
- Ministru Kabineta noteikumi Nr.31 “Kārtība, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem”;
- Ministru kabineta noteikumi Nr.752 „Noteikumi par profesionālās kvalifikācijas eksāmenu saturu un norises kārtību”;
- Jautājumi un atbildes par eksāmeniem: VISC interneta vietnē un Lietotāju atbalsta dienesta tīmekļvietnē
- Sagatavošanas kursi valsts pārbaudījumiem un studijām: NIID.lv sagatavotais materiāls;
- Centralizēto eksāmenu kārtošana augstskolās pēc vidējās / vidējās profesionālās izglītības ieguves: NIID.lv sagatavotais materiāls.
NB! Informācija ir aktuāla raksta publicēšanas brīdī. Izmaiņu gadījumā raksta saturs tiks papildināts!
VISPĀRIZGLĪTOJOŠO PRIEKŠMETU VALSTS PĀRBAUDES DARBU NORISES LAIKI
2024./2025. MĀCĪBU GADĀ
Monitoringa darbs notiek:
Dabaszinībās (vispārīgajā mācību satura apguves līmenī): 2025. gada 23. aprīlī.
Papildtermiņā (skolēniem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ nevar kārtot darbu noteiktajā laikā) – 2025. gada 7. maijā.
Matemātikā: 2025. gada 21. maijā; 1. Matemātikā: 2025. gada 21. maijā; 2. Latviešu valodā: rakstu daļa – 2025. gada 26. maijā, mutvārdu daļa – 26., 27. un 28. maijā; 3. Svešvalodā: 1. Sociālajās zinātnēs: 2025. gada 12. maijā; 2. Ķīmijā – 2025. gada 14. maijā; 3. Kultūrā un mākslā – 2025. gada 16. maijā; 4. Bioloģijā – 2025. gada 19. maijā; 5. Matemātikā – pirmā un otrā daļa – 2025. gada 21. maijā, trešā un ceturtā daļa – 22. maijā; 6. Latviešu valodā un literatūrā – 2025. gada 26. maijā; 7. Fizikā – 2025. gada 29. maijā; 8. Svešvalodā: 9. Dizainā un tehnoloģijās – 2025. gada 9. jūnijā; 10. Vēsturē – 2025. gada 11. jūnijā; 11. Ģeogrāfijā – 2025. gada 13. jūnijā; 12. Programmēšanā – 2025. gada 16. jūnijā. Audzēkņiem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ nevar kārtot eksāmenus noteiktajos laikos, eksāmeni notiek: Matemātikā: 2025. gada 26. jūnijā. 1. Latviešu valodā: rakstu daļa un mutvārdu daļa – 2025. gada 17. jūnijā; 2. Svešvalodā: 3. Matemātikā: 2025. gada 26. jūnijā. 1. Latviešu valodā un literatūrā – 2025. gada 17. jūnijā; 2. Ķīmijā – 2025. gada 18. jūnijā; 3. Svešvalodā: 4. Sociālajās zinātnēs – 2025. gada 20. jūnijā; 5. Bioloģijā – 2025. gada 25. jūnijā; 6. Matemātikā – pirmā un otrā daļa – 2025. gada 26. jūnijā, trešā un ceturtā daļa – 2025. gada 27. jūnijā; 7. Vēsturē – 2025. gada 30. jūnijā; 8. Programmēšanā – 2025. gada 1. jūlijā; 9. Dizainā un tehnoloģijās – 2025. gada 2. jūlijā; 10. Fizikā – 2025. gada 3. jūlijā; 11. Kultūrā un mākslā – 2025. gada 4. jūlijā; 12. Ģeogrāfijā – 2025. gada 7. jūlijā.
CENTRALIZĒTIE EKSĀMENI
Vispārējā mācību satura apguves līmenī:
Optimālajā mācību satura apguves līmenī:
Augstākajā mācību satura apguves līmenī:
EkSĀMENI ĀRPUS NOTEIKTAJIEM LAIKIEM
Vispārējā mācību satura apguves līmenī:
Optimālajā mācību satura apguves līmenī:
Augstākajā mācību satura apguves līmenī: